HISTORIA

REPERTUAR

GALERIA

STROJE

FESTIWAL

WYJAZDY

KONTAKT


     Zespół Folklorystyczny SNUTKI powstał w 1984r. przy Szkole Podstawowej w Potarzycy, z inicjatywy nauczycielki tej szkoły Aleksandry Mendelskiej. SNUTKA GOLIŃSKA Nazwa zespołu pochodzi od białego haftu nasnuwanego, wykonywanego głównie w Golinie, wiosce sąsiadującej z Potarzycą. Początkowo zespół działał jako szkolne koło zainteresowań. W 1986r. SNUTKI zdobyły swoje pierwsze wyróżnienie w konkursie "Barwy Przyjaźni" w Kaliszu. W następnych latach zespół występował na wielu przeglądach o zasięgu wojewódzkim, wielokrotnie zdobywając na nich pierwsze miejsce, między innymi w latach 1989-94 SNUTKI wygrały czterokrotnie Biesiadę Folkloru Województwa Kaliskiego.W 1991r. zespół zdobył Puchar Kuratora Oświaty i Wychowania w Kaliszu. SNUTKI uzyskały pierwsze laury na Międzynarodowych Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Kraków 92". W kolejnych latach (1994-96) zdobyły nagrody na Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Skierniewicach. W latach 2002-03 SNUTKI zdobyły odpowiednio srebrny i złoty medal na Prezentacjach Kultury Południowo-Zachodniej Wielkopolski. W latach 2003, 2005, 2007 i 2009 zespół uzyskał wyróżnienia na Wojewódzkich Przeglądach Folklorystycznych w Nowym Tomyślu, Pobiedziskach i Gnieźnie. W październiku 2007 roku grupa dziecięca zespołu zdobyła nagrodę główną na XV Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym Twórczości Dziecięcej "Dziecko w Folklorze" w Baranowie Sandomierskim. We wrześniu 2008 roku grupa młodzieżowa zespołu zdobyła główną nagrodę na ogólnopolskim XXII Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Zakopanem.

W miesiącach od czerwca do października 2019r. zakupiono kompletne stroje wielkopolskie damskie i męskie, damskie czepce i męskie kapelusze oraz obuwie sceniczne dla wszystkich członków zespołu. Zakupy te dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Środki własne wymagane do realizacji tego zadania pokryła Gmina Jarocin.

NCK

W miesiącach od lipca do października 2020 r. przygotowano i wprowadzono do programu artystycznego zespołu „Snutki” widowisko sceniczne „Jak to w Golinie i okolicy dawniej bywało”. Przedsięwzięcie to sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Wymagane środki własne pokryła Gmina Jarocin.

Jak to w Golinie i okolicy dawniej bywało


SKŁAD ZESPOŁU

Do zespołu należą dzieci i młodzież z terenu niemalże cełej Ziemi Jarocińskiej. Obecnie zespół tworzą trzy grupy taneczne oraz kapela ludowa (akordeon, skrzypce, trąbka, kontrabas i bęben) i wielkopolska kapela dudziarska.


GRUPA STARSZA GRUPA MŁODSZA KAPELA KAPELA DUDZIARSKAMECENAT


    W 1996r. rodzice dzieci występujących w zespole SNUTKI zawiązali Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, które od momentu powstania sprawuje patronat nad zespołem. Fundusze na działalność zespołu pochodzą m.in. z budżetów Gminy Jarocin oraz Powiatu Jarocińskiego.